Jezioro Pławniowice

Jezioro, (a dokładniej zalew) powstało w dawnym wyrobisku kopalni piasku. Budowa rozpoczęła się właściwie przed 1970 roku, a zbiornik został zalany w 1974. Ma około 3 kilometrów długości i 1200m szerokości. Największa głębokość to 16 metrów. Od strony Niewiesza zejście do wody jest łagodne.

Cisza, spokój i czyste powietrze. Tak wygląda Niewiesze jesienią.

Powstanie jeziora

Eksploatacja kopani Piasku od strony Pławniowic w kierunku Niewieszy napotkała na problem licznych wód gruntowych (źródła, wypływy błota i wody). Początkowo sądzono, że mają one swoją przyczynę w ujściu potoku Toszeckiego. Dlatego tez w połowie lat 60-tych zdecydowano się przesunąć jego koryto z okolic obecnej ulicy Wędkarskiej w obecne miejsce.

O ile samo przesuniecie zakończyło się sukcesem, to nie rozwiązało to problemów z zalewaniem wyrobiska. Stąd decyzja o zalaniu obszaru i wygospodarowaniu obszaru jako zbiornika wyrównawczego (retencyjnego) dla pobliskiego Kanału Gliwickiego.

Z czasem zbiornik utracił swoją funkcję przemysłową i zyskał na znaczeniu jako obiekt rekreacyjno turystyczny.

W wietrze dni Jezioro Pławniowice przyciąga miłośników wiatru i wody.

Baza turystyczna

Możliwe są dwa dojazdy do Jeziora Pławniowice.

Dojazd od strony Niewiesza

Jeden od strony Niewiesza (skręt w ulicę Słoneczną – od autostrady na wyjeździe z Niewiesza) , drugi od strony Pławniowic (najlepiej kierować się na drogowskazy restauracji Panorama).

W Niewieszu znajdują się duże parkingi oraz szeroka oferta gastronomiczna (choć jakościowo niezbyt wyszukana). Plaza jest szeroka i dobrze utrzymana. Niestety w miesiącach wakacyjnych, w upalne dni weekendów należy się liczyć z koniecznością parkowania kilkaset metrów od plaży.

Uwaga! Nie ma dojazdu do jeziora Pławniowice od strony ulic Wędkarskiej i Rzecznej w Niewieszu.

Czysta woda i ciacha okolica sprzyjają wędrownym ptakom. Jesień w Niewieszy.

Dojazd od strony Pławniowic

Parking w Pławniowicach jest znacznie mniejszy, a i zejście do wody jest nieco mniej sympatyczne. Wynagradza to jednak lepsza oferta gastronomiczna (po prostu: co, kto lubi).

Kilkanaście lat temu przy udziale naukowców z Politechniki Śląskiej udało się mocno oczyścić jezioro i obecnie jest ono dość czyste, co po sezonie przyciąga ogromne rzesze ptaków wędrownych.

C.D.N.