Jak zrobić podłoże pod basen stelażowy Intex

A było to tak.

Na pytanie co z wakacjami? Skierowaliśmy je z żoną do naszych latorośli: czy zostajemy w nowym domu, czy jedziemy gdzieś w bliżej nie sprecyzowane miejsce, moje dzieci zakrzyknęły zgodnym chórkiem – zostajemy! Ale… Bo przecież zawsze jakieś “ale” musi być – więc i tu było – ale … kupimy basen.

Widok z efektu prac, czyli naszego basenu. Dzięki pompie piaskowej, folii solarnej i lekkiemu samozaparciu nie mieliśmy żadnych problemów z kolorem, zapachem i przejrzystością wody. To zdjęcie z sierpnia.

Zrobiłem szybką kalkulację, wyszło nawet niezbyt drogo (o słodka naiwności). I tu znów pojawia się “ale”. Uznałem (po lekturze doświadczeń innych mających podobne niezbyt rozważne pomysły), że robimy porządnie. To znaczy zrobimy utwardzenie, na to podkład (xps 3 cm), wykładzina i dopiero basen. Będzie schludnie, prosto i czysto.

Nieco baliśmy się basenu prostokątnego (u nas wieje, a widziałem poprzekrzywiane baseny na zdjęciach), wiec nasz wybór padł na basen Intex Ultra Frame XTR 610 × 122 cm. Okrągły, wiec powinien być stabilny (i tak tez było). Producent w komplecie zapewnia niemal wszystko, dokupiłem tylko folię solarną, odkurzacz i skimmer (o akcesoriach i innych niezbędnikach więcej w kolejnym wpisie) oraz zestaw chemii basenowej (opartej na chlorze).

Czerwiec nie tylko wypalił trawę, ale także zmienił nasza glinkę w cegłę. Bez koparki chyba by się nie udało.

Ponieważ równolegle (z pojawieniem się naszego pomysłu) ekipa sprawnie układała taras – to pojawił się pomysł, czy by nie zrealizowali prac ziemnych – koparka przydatna, a 30 stopni w czerwcu 2019 nie zachęcało do prac łopatami. Doszliśmy szybko do porozumienia i nasza ekipa raźno wzięła się do roboty, najpierw zdzierając darń, układając krawężniki oraz równając teren mączką (ubijana).

Krawężniki betonowe, jak się okazało, są produkowane w porozumieniu z Intex’em czyli producentem basenu ;). Jest dokładnie kilka cm zapasu na nogi basenu.

Na mączkę położyliśmy płyty XPS (styrodur) 3 cm (wybierany głownie ze względu na kolor – błękitny), niestety ale w stosunku do “zwykłego, żółtego z Castoramy”, to okazał się być bardziej podatny na “wgniotki”. Oczywiście nie ma problemu z utrzymaniem ciężaru basenu, wody i człowieka, ale podczas układania i równania drobne wgłębienia (czytaj ślady po łokciach i kolanach) się pojawiły. Niemniej miało być niebiesko i tak też było.

Jedyny chłodny i wietrzny dzień – basenu nie dało się rozłożyć, a i styrodur miał ochotę sobie polatać. Nasza ekipa był atak porządna, że nawet zapiankowali spoiny między płytami XPS.

Tak zorganizowany podkład: ziemia, mączka, styrodur, mata która przyszła z basenem – zapewnił świetne uczucie podczas chodzenia po dnie naszego basenu stelażowego. Jest przyjemnie miękko (a np. podkład z kostki jest dość nieprzyjemny), a jednocześnie nic się nie wgniata (a tak bywa przy piasku). Do tego łatwo utrzymać czystość, a po obłożeniu sztuczna trawą, basen wygląda naprawdę estetycznie.

Trawa (sztuczna) przy trawie (naturalnej). Z bliska wygląda ok, a z daleka nawet nie widać. Chroni styrodur przed promieniowaniem UV.

Przy okazji wymiary basenu okazały się idealnie pokrywać z wymiarami krawężników, dlatego wszystko wygląda świetnie i jest wymierzone na centymetry.

Co do samego basenu stelażowego Intex, to jego rozkładanie zajęło nam jakieś 60 minut (4 osoby) z talkowaniem rur (żeby się nie pozlepiało). Teren był wypoziomowany (z dokładnością do 0,9 cm), także nie było dużych problemów przy stawianiu. Udało nam się także wyczyścić na tyle podłoże, że jest dosłownie jeden kamyczek (malutki) na całym basenie pod dnem (i trudno, tak musiało zostać).

Samo składanie jest proste, a plastiki, sam basen, drabinka i akcesoria są naprawdę dobrej jakości. Jedyne dwa odstępstwa to:

  • folia pod basen (bardzo szybko się rozpadła pod wpływem słońca) – a na rogach jednak musi wystawać.
  • pokrywa basenowa. Przy tej powierzchni i braku zaczepów na bokach basenu, kilka podmuchów i pływa sobie na środku. Dlatego została wyrzucona, a na jej miejsce zakupiliśmy bąbelkowa folie solarną (nieco większą bo na 6,2 ale dało się to przyciąć).
Folia z Intex’u (to prostokątne, szare) okazała się jednocześnie przydatna i niezwykle słabo odporna na UV. Po dwóch miesiącach część wystawiona na słońce rozpadła się.

Jedyny problem jaki się pojawił to lekkie przekrzywienie kilku nóg stelażowych basenu po napełnieniu. Niemniej było to na tyle małe, że nie raziło, ani nie powodowała jakichkolwiek problemów.

Basen Intex rozstawiony. Nalewanie trochę trwało, bo nalewaliśmy w nocy ze względu na obostrzenie ze strony gminy Rudziniec.

Pomijając drobne, acz przydatne (i to bardzo) akcesoria, producent z basenem dostarcza większość potrzebnych rzeczy. Warto jednak dokupić:

  1. folię solarną (absolutnie warta każdej wydanej złotówki),
  2. termometr,
  3. skimmer (zbiera zabrudzenia z powierzchni – nie “dogaduje się” z folią (zasysa ją i obciąża pompę), ale w kwadrans czyści powierzchnię,
  4. odkurzacz (ręczny) – podpinany do wyciągu wody z basenu,
  5. no i oczywiście zestaw chemii (my stosujemy chlor w dużych tabletkach – leżą w skimmerze).

Wkrótce wrzucę więcej informacji jak utrzymać basen (bazując na moim krótkim doświadczeniu).

Pompa Intex z filtrem piaskowym okazała się być bardzo skuteczna w filtrowaniu wody. W 2019 korzystaliśmy jeszcze z osłony plandeki, ale w 2020 zmieniliśmy ją na sztuczną trawę (ale tylko obok, nie pod basenem).

A samo użytkowanie? No bajka. Basen jest naprawdę spory, da się w nim parę żabek zrobić, a dzieciaki najchętniej by nie wychodziły. Dzięki folii solarnej woda dochodziła (podczas sierpniowej fali upałów) do 32 stopni, a i nocą basen nie tracił dużo na temperaturze.

Basen pozostał na zimę rozstawiony i przezimował całkiem dobrze (właściwie to nie widać śladów upływu czasu). Więcej w kolejnych wpisach.

5 3 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jacek
Jacek
26 maja 2021 21:20

Czy nogi basenu stoją bezpośrednio na styroduze? Jeśli tak to czy nie wchodzą w niego?

Marcin
Marcin
24 czerwca 2021 18:19
Reply to  piotr

ja zrobie na plytach tarasowych, chodnikowych a pod sam basen wystarczy mata/pianka, podpory musza stac na twardym, bo moze byc tak ze jedna sie przekrzywi bardziej a druga mniej.
Czy masz osłonę na pompe, nie szkodzi jej deszczyk?

rav
rav
21 marca 2022 13:22

z mojego doświadczenia: polecam owinięcie basenu czarną folio stretch jeśli ma się basen w jasnych kolorach. wykonałem ogrzewanie na bazie: mój budynek firmowy ogrzewam ekogroszkiem, przy montażu kotła zrobiłem wyjścia na złącza ogrodowe + kilka zaworów by przestawić kocił na pracę “ogrodową”, do tego dodatkowa pompa obiegowa kilkanaście metrów węża ogrodowego, aluminiowy grzejnik wrzucany do basenu. Na kotle 60’C basen 3.7m x0.75 nie zależnie od pogody temperatura wzrasta w granicach 2’C na h, jako ,że lubimy “termy” nagrzanie do 35’C zajmuje kilka porannych godzin, wystarczy dogrzanie co drugi dzień. Zużycie węgla symboliczne – pełne grzanie jednorazowo poniżej 10kg. NA ten… Czytaj więcej »